Hasan Özen
Hasan Özen
10 Mayıs 2018 Perşembe 14:11
Ramazan ne zaman? 2018 fitre miktarı ne kadar?

Karaman İl Müftüsü Muhammet Lutfi KETENCİ'nin yaptığı yazılı açıklamada:
"Rahmet, bereket ve Cehennem azabından kurtuluş vesilesi olan; Ramazan ayına girmek üzereyiz. 15 Mayıs 2018 Salı günü ilk teravih namazı kılınacak, Salıyı Çarşambaya bağlayan gece ilk sahura kalkılacak, 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü de oruca başlanacaktır.

Bilindiği gibi Ramazan ayı manevi dinamikleri, toplumdaki tezahürleri ve Müslümanların ruh dünyasındaki etkileri bakımından çok verimli değerlendirilmesi gereken bir zaman dilimidir.

Ramazan ayı, dini duygu ve coşkunun yoğunlaştığı, fert ve toplum hayatında zihin ve gönül dünyasının yenilenme fırsatı bulunduğu bir dönemdir. Müslüman Türk halkının bu coşkuyu idraki ve yaşantısı her türlü takdirin üzerindedir.

Bu anlayışla hareket eden Müftülüğümüz, il genelinde Ramazan Ayında yapılacak hizmetleri gözden geçirerek gerekli hazırlıkları yapmıştır.  Bu hazırlıkları şöylece özetleyebiliriz:

İl ve İlçe Müftülerimiz, İl Müftü Yardımcılarımız, Kadın-Erkek vaizlerimiz, İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyeleri, Millî Eğitim Müdürlüğü Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri, emekli müftü ve vaizlerimizden oluşan 23 kişilik bir irşat ekibiyle Ramazan ayı boyunca cemaatimize hizmet vermeye çalışacağız. Oluşturulan bu irşat ekibi, muhtelif camilerde kadın ve erkeklere vaaz ve irşat hizmetinde bulunacaklardır.

1.Başkanlığımız, 2018 yılı Ramazan ayı temasını “Dünyamız İsraf Olmasın” olarak belirlemiştir.

“Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (Araf Suresi 31. Ayet) Gerçek şu ki, israf, sahip olduğumuz nimet ve imkânları ölçüsüzce kullanmaktır. Har vurup, harman savurmaktır. Hiç tükenmeyecek gibi bilinçsizce harcamaktır. Allah Teâlâ’nın bahşettiği nimetlere karşı bir nankörlüktür israf. Ve israf, sadece sofralarımıza hasredilemeyecek kadar kapsamlı bir kavramdır. Mesela akıl nimetini iman ve hikmetle buluşturamaması, insan için en büyük israftır. Şu kısacık ömrümüzün dünya ve ahiretimize faydası olmayan beyhude meşgalelerle heba edilmesi, zamanın israfıdır. Zararlı alışkanlıklarla zihnin ve bedenin tehlikeye atılması, sağlığın israfıdır. Sahip olduğumuz ilmi ve tecrübeyi insanlığın hayrına kullanmamak, bilginin israfıdır. Kendisinden yaratılıp beslendiğimiz toprağın, hayat kaynağımız olan suyun, her bir nefesimizde muhtaç olduğumuz havanın hoyratça kirletilmesi israftır. Gelecek nesillere mamur ve yaşanılır bir çevre bırakmamız gerekirken, bize emanet edilen yeryüzünü kötülüklerin esiri haline getirmek, yaşadığımız kâinatın israfıdır. Her türlü israftan sakınmalıyız.

2. Tüm camilerimizde sabah, öğle veya ikindi vakitlerinde Din görevlilerimiz ve Kur'an Kursu Öğreticilerimiz tarafından mukabele okunacaktır.

3. İmam-ı Azam Camii, Hacı Beyler Camii, Bilal-i Habeşi Camii, Mercan Camii, Sultan Bahaddin Camii, Tekstil Camii, Araboğlu Camii, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversite Camii, Kır Mahalle Büyük Camii, Baloğlu Camii, Hal Camii (Sabah Namazı), Tartan Parselleri Camii (Sabah Namazı) olmak üzere; İlimiz genelinde toplam 13 camide hatimle teravih namazı kılınacaktır.

4.İlimiz genelinde Ramazan ayının son on gününde 14 camide itikâfa girilebilecek, Ramazan ayı boyunca 303 camide mukabele okunacaktır.

5.Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da sabah ezanları orucun başlangıç vaktinde (imsak saatinde) okunacağı için; Muhterem vatandaşlarımızın kendi saatlerini de kontrol ederek, ezan başlar başlamaz yeme içmeyi bırakıp oruca başlamaları gerekmektedir. Yine kendi saatlerini kontrol ederek Akşam ezanı vaktinde iftar etmeleri gerekmektedir.

6.Müftülüğümüz tarafından düzenlenen imsakiyeler, İlimiz Müftülüğünden ve camilerimizden temin edilebilir.

7.Camilerimizdeki vaaz, mukabele ve hatimle teravih namazı programları cami girişlerinde ilan edilmek suretiyle cemaatimiz bilgilendirilecektir.

8. Bu yıl, Fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığımızca en az 19,00TL (On dokuz lira)  olarak tespit edilmiştir. Ancak fitre verirken bir kişinin sahur ve iftarda kendi yediği iki öğünlük yemek bedelini fakire vermesi daha uygun olur. Diğer bir deyişle herkes kendi hayat standardını dikkate alarak fitresini vermelidir.

9.Ramazan Bayramı 15 Haziran 2018 Cuma günüdür. Karaman arzına göre Bayram Namazı İl merkezinde saat 6.10’da kılınacaktır.

10.Ramazan öncesi her cami ve çevresinin genel temizliği yapılacak elektrik ve ses cihazları elden geçirilecek, merkezi sistemin açık olduğu camilerde, sesin rahatça dinlenebilecek kalitede olması sağlanacaktır. Ayrıca camilerin havalandırılmasına ve klimaların cemaati rahatsız etmeyecek şekilde çalıştırılmasına özen gösterilecektir.

11.Camilerde bayanlara mahsus mekânların daha geniş, aydınlık ve sağlıklı olması için çaba gösterilecek ve bayanların camilere devam etmeleri teşvik edilecektir.

12. Çocukların camiye ve cemaate katılmaları teşvik edilerek, yaşının gereği davranışlar sergileyen, camide dikkati dağıtan çocuklara karşı kırıcı ve küstürücü tavır yerine onları camiye ısındıracak, sevdirecek ve camiden koparmayacak tarzda yumuşak, sevecen, hoşgörülü bir yaklaşım sergilenerek camilere olan ilgi ve sevgilerinin devamı ve pekiştirilmesi hedeflenecek özellikle Kadir Gecesi ve Bayram Namazlarına katılmaları sağlanmaya çalışılacaktır.

13. Engelli vatandaşlarımızın camilere girebilmeleri ve cemaate katılabilmelerini kolaylaştırmak için cami içinde ve dışında gerekli tedbirler alınacaktır.

14. Ramazan Ayı boyunca ilçe müftülerimiz, vaizlerimiz ve diğer görevlilerimizce hastane, cezaevi, çocuk yuvası gibi yerler ziyaret edilecek, ihtiyaç sahibi öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve fakir kimseler ile ilgilenilecektir.

15. Ramazan Ayı ile ilgili diğer program ve bilgiler web sayfamızdan ilan edilecektir.

Bu vesile ile Aziz Milletimizin, Karaman Halkımızın ve bütün din görevlilerimizin Ramazan ayını tebrik eder, bu ayın; vatanımız, milletimiz İslâm âlemi ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz eder Birlik ve Beraberliğimizin daim olmasını dilerim ." dedi.    

Son Güncelleme: 10.05.2018 14:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol