Hasan Özen
Hasan Özen
03 Ocak 2019 Perşembe 15:47
Kurum Ziyaretleri Yoğun Bir Şekilde Devam Ediyor

İsrafı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak ve atıkları geri kazanmak, yarınlara temiz bir dünya bırakmak için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan 'Sıfır Atık Projesi' devam ediyor.

Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü ziyaret eden Valimiz Salih Ayhan, Sıfır Atık Projesi'nin bir yıl içinde meyvelerini vermeye başladığını kaydederek, "Tüm atıklarımızı ayrıştırarak ekonomimize kazandırma noktasında güzel bir uygulama oldu. Çevre bizlere bir miras ve bunun hassasiyetinde olmamız lazım. İlimizde 1 yıllık zaman içerisinde yaklaşık 2 bin 200 ton atık ekonomiye kazandırıldı. Bunlarla 37 bin 400 ağaç kesilmekten kurtuldu. 58 bin ton su ve 74 bin ton petrol israfı önlenmiş oldu. İnsanlarımızın bu bilince ve duyarlılığa sahip olması lazım. Kurumlarımızda bu manada dönüşüm başlayacak. Biz de bu konuyu takip edeceğiz. Denetimlerimiz olacak. Okullarda çocuklarımızın da bu konuda eğitilmesi için çok yoğun programlarımız olacak." dedi. 

Ayhan, ziyaretinin sonunda ayrıştırılmış atıkları çöp kutusuna attı. 

Valimiz Ayhan'ın sonraki durağı Danişment İlkokul/Ortaokulu oldu. Okulda 'Robotik Kodlama ve Beceri Atölyesi' açılışına katılan Ayhan, sınıfın 102 bin liraya mal olduğunu belirterek, "Sivas kısa zamanda ilk onda ve orta vadede ilk üçte olacak bir şehir bunu hep birlikte başaracağız çünkü Sivas bunu hak ediyor. Ülkemizde milli bütçesinden en fazla pay, eğitime ayrıldı. Sivas'ta bu manada eğitimde en büyük katkıyı alan illerden birisi. Bizler de Sivas Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu bilinç ve hassasiyetle bir ayağımız her daim okullarda olacak. Bu yolu öğretmenlerimizle, okul müdürlerimizle ve velililerimizle yürüyeceğiz. Sivas'ta ki çocuklar ilerleyen dönemlerde uzay teknolojileri, genetik kodlama gibi Türkiye'nin önünü açacak projelerde yer alacak. Sivas bunu her şeyiyle hak ediyor.'' diye konuştu.

Daha sonra ‘Robotik Kodlama ve Beceri Atölyesi'ni gezen Ayhan, öğrencilerin yapmış olduğu çalışmaları yakından inceledi. Valimiz Salih Ayhan'a Danişment İlk-Ortaokulu'nda öğrenciler sevgi gösterisinde bulundu. Çocuklardan bol kitap okumalarını isteyen Ayhan, daha sonra öğretmenlerle bir araya geldi. Ayhan, velilerle ve eğitimcilerle birlikte Sivas'ta eğitimi daha ileriye götüreceklerini söyledi.

Ayhan, "2023'e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi" kapsamında okullarda öğrencilere müzik alanında eğitimler vermek amacıyla kurulan müzik atölyelerinin ilki Muzaffer Sarısözen Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde açıldı. Açılışa Valimiz Ayhan'da katıldı ve öğrencilerin türkülerine eşlik etti.
Ayhan, her bir çocuğun kendisinin bir hayalini gerçekleştirdiğini ifade ederek, "Muzaffer Sarısözen Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde çocuklarımız güzel bir resital yaptılar. Günün en güzel anıydı. Bu okul değil Sivas'a, gerçekten ülkemize çok katkıları var. Güzel sanatçılar yetiştiriyor, yetiştirmeye devam ediyor. Bizimde görevimiz bu okulun her ihtiyacına destek olmak. Her okulun kendi konseptine uygun, kendi eğitim metoduna uygun eğitim materyallerini sağlamamız gerekmektedir. Bu güzel sanatlar lisemizde de arkadaşlar güzel müzik enstrümanları aldılar. Bugün hem açılışını yapalım, hem hayırlı olsun dileklerimizi iletelim, hem de çocuklarımızı görelim dedik. Ben güzel sanatlar lisemizin gerçekten çocuklarımızın ruh dünyalarına güzel esinler bıraktığını düşünüyorum. Her bir çocuğumuz benim bir hayalimi gerçekleştiriyor. Çok arzu ederdim bir enstrüman çalmayı. Bu konuda maalesef mahir değilim. Tek tesellim onları seyrederek onların müziklerine türkülerine eşlik etmeye çalışmaktayım. Çocuklar sizlere şunu söyleyebilirim. Hakikaten bir enstrüman çalmak insanın ruh dünyasına, gönül dünyasına insanları sevmesine müthiş bir katkısı vardır. Akademik başarınız kadar sanatta da başarılı olmayı önemseyin." şeklinde konuştu.

Şeyh Şamil Hanımlar Kültür Merkezi ile Bahtiyarbostan Özgecan Hanımlar Kültür Merkezi'ni de ziyaret eden Ayhan, kursiyerlerle sohbet ederek yaptıkları el emeği ürünleri inceledi. Ayhan, "Kadınlarımızın becerilerini ev dışında da topluma sunması ve üretimin içinde olarak aile ekonomisine katkı sağlamaları memnuniyet verici." dedi.
 
Ayhan son olarak PTT Başmüdürlüğü, Telekom İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerini ziyaret ederek, kurumların faaliyetleri hakkında bilgiler aldı. 
PTT binasında servisleri gezen Ayhan, işlem yaptırmaya gelen vatandaşlarla sohbet etti. Ayhan, "Hemşerilerimizin verilen hizmetlerden memnun olması sevindirici, vatandaş odaklı kamu hizmetinin devamlılığı da önemli." diye konuştu.

Türk Telekom İl Müdürlüğü binasında da servisleri de ziyaret eden Ayhan, daha sonra Halk Eğitim Merkezine geçti. Kurum Müdürü Rukiye Toy'dan kurslarla ilgili bilgiler alan Ayhan, daha sonra okuma-yazma ve aşçılık kursuna katılan kursiyerler ile bir süre sohbet etti.  Mesleki kursların önemine dikkat çeken Ayhan, ''Kurslarımızdan yararlanan vatandaşlarımız, işletmelerimizde istihdam edilerek, iş gücü piyasasına destek sağlıyor.'' dedi. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol