Hasan Özen
Hasan Özen
09 Haziran 2018 Cumartesi 02:25
Türkiye seçim atmosferinde!

Medya Takip Merkezi’nin Mayıs ayı boyunca medyada yaptığı araştırmaya göre, gündemden hiç düşmeyen Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) en çok konuşulan başlık olurken, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri ise listede üst sırada yer alan diğer başlıktı.
Cumhurbaşkanı adayları meydanlarda!
Resmi Gazete'de yayınlanan YSK kararında, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi adaylarının kesin listesi yayımlandı. Adayların belirlenmesiyle birlikte yoğunlaşan seçim gündemine ilişkin medyada yer alan haberlerde de artış yaşandı. 
Erken seçim tarihinin yaklaşması ile adaylar miting programlarını yoğunlaştırdı. MTM’nin Etkinlik Takvimi uygulamasından elde edilen bilgiye göre, Mayıs ayı boyunca Cumhuriyet Halk Partisi 33, İyi Parti 17, Ak Parti ise 12 miting gerçekleştirdi. Yapılan mitinglerde adaylar vaatlerini açıklamalarının yanı sıra girdikleri polemiklerle de gündem oldular. Cumhurbaşkanlığı seçimi, medyada ay boyunca 182 bin 502 haberle yer aldı.
Medyanın ilgisi Cumhur İttifakı’ndaydı
AKP, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ay boyunca öne çıkan siyasi başlıklar arasında yer aldı. Milletvekili adayları kesin listesinin açıklanması ve Devlet Bahçeli’nin yaptığı genel af çağrısı ile ittifakta görüş ayrılıkları yaşandı. Cumhur İttifakı 28 bin 161 haberle medyada yer bulurken, Millet İttifakı’nın ise 10 bin 806 haberin konusu olduğu belirlendi. 
Hükümetin gündeminde af yok!
MHP lideri Devlet Bahçeli, "Çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri, PKK'lılar, FETÖ'cüler” hariç olmak üzere, hükümete genel af çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'ye hareketinden önce İstanbul'da yaptığı açıklamada, Bahçeli'nin, af önerisini değerlendirdi. Erdoğan, "Bahçeli'nin bu talebi veya teklifi, kendisine ait bir taleptir, tekliftir. Ama bizim şu anda hükümetimizle böyle bir düşüncemiz kesinlikle yok" dedi. Cumhurbaşkanı ve başbakandan gelen açıklamayla birlikte af çağrısı, 7 bin 821 haberin konusu oldu.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol