Hasan Özen
Hasan Özen
12 Ocak 2019 Cumartesi 16:26
KÜTAHYA'DA TERMAL TURİZM

Tarihi ve doğal güzellikleri başta olmak üzere yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle adından söz ettiren Kütahya; Frigya, Roma, Selçuklu ve Osmanlılar’dan günümüze ulaşan, dünyaca ünlü Kütahyalı Seyyah Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde övgüyle söz ettiği şifalı sularıyla kaplıca, termal turizm ve termal sağlık turizmi denilince Türkiye’de ilk akla gelen şehirlerden biri.
 
Türkiye’de Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilen 5 adet Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ile 73 adet Termal Turizm Merkezi bulunuyor. 73 adet Termal Turizm Merkezinden 9 tanesi ise Kütahya’da.
 
Yüksek termal değerlere sahip, sağlık turizmi açısından son derece önemli olan Kütahya’daki Termal Turizm Merkezleri ile kaplıcalar şöyle:
 
ILICA TERMAL TURİZM MERKEZİ
Konumu: Kütahya’nın Kuzeyinde yer alan Ilıca Harlek Termal; Kütahya-Eskişehir  karayolunun 23. km’sinden 4 km içeride, çam ormanları arasındadır.
Sıcaklığı: 25 -43  C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Romatizmal hastalıklar, kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, Ortopedik hastalıklar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası, genel stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır. Suların kalsiyum ve florür iyonları ihtiva etmesi sebebi ile yaşlılarda kontrollü içme kürleri şeklinde kullanımı halinde kemik erimesinde yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılmakta, ayrıca kadın hastalıkları, karaciğer yetersizlikleri, böbrek ve safra kesesi iltihaplarına da iyi geldiği bilinmektedir.
Konaklama Tesisleri:  Termal Turizm Merkezinde; Kültür ve Turizm Bakanlığı 4 yıldızlı Yatırım Belgeli Kütahya Belediyesi Ilıca Harlek Termal Otel bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günü birlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz ve hamamlar mevcuttur.
 
GEDİZ MURAT DAĞI TERMAL TURİZM MERKEZİ
Konumu: Murat Dağı'nın sık bir orman örtüsüyle kaplı 1450. metresinde yer alan kaplıca, Gediz'e 30 km. uzaklıktadır.
Sıcaklığı: 37-43 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Başta romatizmal hastalıklar olmak üzere; deri, kadın hastalıkları, sinir ve kas rahatsızlıklarına dair pek çok hastalığı iyileştirme gücüne sahip olan kaplıca suları, Evliya Çelebi'nin de övgüsünü kazanmıştır.
Konaklama Tesisleri: Gediz Murat Dağı Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için apart daireler ve bungalov evler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günü birlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz ve hamamlar mevcuttur.
 
GEDİZ ILICASU TERMAL TURİZM MERKEZİ
Konumu: Kütahya’nın güneyinde Gediz’e 13 km. uzaklıkta ve Simav yolu üzerindedir.
Sıcaklığı: 40- 85 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Romatizma, deri hastalıkları, sinir hastalıkları, eklem ve kas hastalıkları, böbrek, idrar yolları, sindirim sistemi ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.                
Konaklama Tesisleri: Gediz Ilıcasu Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca  açılır kapanır özelliğiyle yaz ve kış aylarında kullanılabilen aquapark hizmet vermektedir.
 
SİMAV EYNAL TERMAL TURİZM MERKEZİ
Konumu: Kütahya’nın güneybatısında Simav’a 4 km. uzaklıktadır.
Sıcaklığı: Sıcak su kaynağı 163  C°, kaplıca suyu 70-80 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Sağlık Bakanlığı Kaplıca İşletme Ruhsatına sahip, su analizlerinde de, mineralli suyun, tedavi edici unsurlara sahip olduğu Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce onaylanmıştır. Romatizmal hastalıklar, kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, ortopedik, beyin ve sinir cerrahisi sonrası, genel stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir. Ayrıca nevralji, cilt ve deri hastalıklarına, böbrek taşlarının dökülmesine, siyatik, kireçlenme, kadın hastalıkları ve sedef hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.
Konaklama Tesisleri: Eynal Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için otel ve  apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz, aquapark ve hamamlar mevcuttur.
 
SİMAV ÇİTGÖL TERMAL TURİZM MERKEZİ
Konumu: Simav İlçesine 5 km, Çitgöl Beldesine 1 km uzaklıktadır.
Sıcaklığı: Sıcak su kaynağı 162 C°, kaplıca suyu 80-90 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Cilt ve deri hastalıkları, kireçlenme, mide ülseri, egzama, bel fıtığı, ortopedik rahatsızlıklar, böbrek taşlarının dökülmesi, her türlü romatizmal hastalıklar, siyatik, ruhen ve bedenen görülen yorgunluklar, kadın hastalıkları, nevralji, ameliyat sonrası rehabilitasyon, kırık çıkık gibi birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.
Konaklama Tesisleri: Simav Çitgöl Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri hamam mevcuttur. 
 
SİMAV NAŞA TERMAL TURİZM MERKEZİ
Konumu: Simav’ın batısında İlçe merkezine 6 km. Naşa Beldesine 2 km. uzaklıktadır.
Sıcaklığı: 90 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Kireçlenme, bel fıtığı, siyatik lumbago, romatizma, egzama, böbrek kumları, mide ülseri, nefrit, guatr, cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
Konaklama Tesisleri: Naşa Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteye ziyaretçiler için apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günü birlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri hamam mevcuttur.
 
EMET TERMAL TURİZM MERKEZİ
Konumu: Kütahya'nın batısında Emet ilçe merkezindedir.
Sıcaklığı: 43 – 48 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Her türlü romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde özellikle mide, bağırsak sistemi, karaciğer ve safra kesesi üzerinde etkili olduğu, sindirimi kolaylaştırdığı ve  bağırsak hareketlerini  düzenlediği bilinmektedir.
Konaklama Tesisleri: Emet Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için otel ve apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri hamam mevcuttur.
 
EMET DERELİ TERMAL TURİZM MERKEZİ
Konumu: Emet-Tavşanlı yolu üzerinde, Emet ve Tavşanlı ilçelerine 20 Km.  Kütahya’ya ise 70 km. uzaklıkta Günlüce Köyü’ndedir.
Sıcaklığı: 38-40 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Eklem romatizması, kemik erimesi, kas iltihapları ve ağrıları, sinirsel hastalıklar, spor yaralanmaları, ruhsal hareket bozukluklarına iyi geldiği ifade edilmektedir.
Konaklama Tesisleri: Emet Dereli Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz ve hamamlar mevcuttur.
 
TAVŞANLI GÖBEL TERMAL TURİZM MERKEZİ
Konumu: Kütahya'nın batısında Tavşanlı’nın 6 km güneybatısındadır.
Sıcaklığı: 32-34 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Kas ve iskelet hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar sonrası uzun süre hareketsiz kalma durumlarında, romatizma ve cilt hastalıklarının yanı sıra spor yaralanmaları ve açık yaraların kapanmasına da şifalı olduğu bilinen kaplıca suyu,  bulunduğu bol oksijenli doğa ortamı nedeniyle astım hastalarının tercihi konumundadır.
Konaklama Tesisleri: Tavşanlı Göbel Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz ve hamamlar mevcuttur.
 
HİSARCIK ESİRE TERMAL TURİZM MERKEZİ
Konumu: Kütahya'nın batısında Hisarcık'a 10 km. uzaklıktadır.
Sıcaklığı: 51 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Romatizmal hastalıklarda, deri hastalıklarında, kas ve eklem ağrılarında, çeşitli kadın hastalıklarında ve içme kürleriyle de; böbrek taşı, mide-barsak sistemi, karaciğer safrakesesi hastalıklarında etkili olduğu bilinmektedir.
Konaklama Tesisleri: Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz ve hamamlar mevcuttur.
 
YONCALI KAPLICALARI
Konumu: Kütahya'nın batısında yer alan Yoncalı Kaplıcası şehir merkezine 16 km. uzaklıktadır
Sıcaklığı: 41 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Kireçlenme ve eklem romatizmaları, iltihabi eklem hastalıkları, yumuşak doku romatizmaları, nörolojik hastalıklar, travmatik ve spor rahatsızlıklarının tedavisine iyi geldiği bilinmektedir.
Konaklama Tesisleri: Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Belgeli 4 yıldızlı Gülümser Hatun Termal Otel, Nehir Termal Otel, 3 Yıldızlı Yoncalı Termal Otel ve Yoncalı Huzur Apart Termal Otel  Ayrıca Uygulama Oteli ve belediye belgeli apart oteller bulunmaktadır.  Günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri Türk hamamı, açık ve kapalı havuzlar mevcuttur.
 
EMET YENİCE KAPLICALARI
Konumu: Kütahya ili Emet ilçesine bağlı olan Yenice Beldesi, Emet ilçe merkezinin Güney-Batı yönünde 12 km. mesafededir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Özellikle halk arasında kaşıntı, deri ve alerjik hastalıklara, sedef, kireçlenme, romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Ayrıca yaraların iyileşme hızlı kapanmasına faydalı olduğu  bilinmektedir.       
                                                        
Dünyaca ünlü Kütahyalı Seyyah Evliya Çelebi, Seyehatnamesi’nde Kütahya kaplıcalarına dair görüşlerine ise şu ifadelerle yer vermiştir:
 
Yoncalı: “Kaplıcanın ılıman sıcaklıkta (40-44 °C) latif suyu vardır. Bütün Kütahya halkı, pek çok kişi kiraz mevsiminde büyük ve küçük çadırlar kurarak, beşer onar gün burada kalıp eğlenirler ve bu kaplıca hamamına girip sağlam vücuda sahip olurlar. Hatta cüzzam, beras (deride leke hastalığı) ve da’üs saleb (saç sakal ve kıl dökülmesi) gibi deri hastalıklarına da deva olan kaplıcadır. Yetmiş derde devadır.”
Simav Eynal Kaplıcaları: "Dünyada ve Anadolu'da birçok kaplıcayı gezdim, gördüm ama bunun gibisini görmedim. Böylesi yeryüzünde yoktur."
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol