Hasan Özen
Hasan Özen
04 Mayıs 2020 Pazartesi 14:07
KMÜ ÖĞRENCİLERİNDEN TEKNOFEST’TE İKİNCİ BAŞARI

Gaziantep’te 22-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde yarışacak projelerin ön değerlendirme sonuçları açıklanmaya devam ediyor.

Toplam 23 farklı kategorinin yer aldığı ve rekor seviyede başvurunun yapıldığı Teknofest'te SIRIUS adlı KMÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan takım, Tarım Teknolojileri Yarışması kategorisine gönderdikleri Görüntü İşleme Tabanlı Otomatik Yemleme Sistemi konulu projelerinin ardından Çevre ve Enerji Teknolojileri kategorisine gönderdikleri Fuko Akımı İle İndüksiyon Su Isıtma Sistemi adlı proje ile de ön elemeyi geçmeyi başardı.

Fuko Akımı İle İndüksiyon Su Isıtma Sistemi adlı proje, indüksiyon prensibi ile su ısıtma sistemi üzerine tasarlandı. Eddy (fuko) veya girdap akımlarının transformatör ve elektrik motorlarının nüve kısımlarında aktif güç kayıplarına ve ısıya neden olduğu belirtilen projede bu istenilmeyen elektriksel olguya alternatif bir yaklaşım geliştirildi. Proje ile girdap akımı etkisinin maksimum düzeyde tutularak verimli bir enerji sistemine dönüştürülmesi amaçlandı. Proje ayrıca indüksiyon ısıtma teknolojisinin düşük güçte yüksek verimlilik içerdiğini, alevlenme ve patlama gibi risklerin ise diğer sistemlere oranla daha düşük seviyede olduğunu göstermeyi hedefliyor.

SIRIUS takımı elde ettikleri ikinci başarının ardından “Bizler ülkemiz için en iyi projeleri geliştirmek, insanlık yararına en iyisini bulmak için çalışıyoruz. Bize inanan değerli hocalarımız ve kıymetli ailelerimiz sayesinde çok daha ileri gidebileceğimize inanıyoruz. Aldığımız programlama ve yazılım dili elektrik ve elektronik dersleri tecrübelerimizle yenilikçi projeler üretmeye ve ürettiğimiz her fikrin geliştirilebilir olmasına özen göstermekteyiz. Yarınlara öncülük edebilmek, bizden sonraki nesillere fark yaratacak projeler geliştirmek temel amacımızdır.” açıklamasında bulundular.

Projenin takım kaptanlığını Durmuş Selim Akın yaparken Mohammed Hasib Azim, Volkan Sarıkaya, Mert Ekmekçi, Halime Uncuoğlu ve Durmuş Selim Akın da takım üyelerini oluşturuyor. Akademik danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Selami Balcı ve Arş. Gör. Muhammet Rojhat Kara'nın yaptığı projeye KMÜ Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Üner, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kayabaşı, PTTO Kurum Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Selami Balcı ve KÜSİ Karaman İl Temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Kadir Sabancı da destek veriyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol