Hasan Özen
Hasan Özen
06 Mayıs 2020 Çarşamba 13:27
KMÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ TEKNOFEST İÇİN İDDİALI

Gaziantep’te 22-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde yarışacak projelerin ön değerlendirme sonuçları açıklanmaya devam ederken daha önce Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu SIRIUS takımının iki projesinin ardından şimdi de Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu KMU Braille System takımının projesi de ön elemeyi geçerek KMÜ’yü Teknofest’te temsil edecek üçüncü proje oldu.

Yarışmaya Sosyal İnovasyon kategorisinde katılacak olan KMU Braille System takımı ‘Braille Sense’ projesi ile Braille alfabesini kullanarak görme engelli bireylere istediklerini okuma ve dinleyebilme imkanı sağlamayı amaçlıyor. Proje, harici hafıza yoluyla içe aktarılan dosyaların elektromanyetik mıknatıs yardımı ile braille alfabesindeki kabartmaları oluşturması ve dahili hoparlör yardımıyla kullanıcıya aktarılmasını içeren bir sistem tasarlanmasını öngörüyor. Proje sayesinde ayrıca Braille kabartmaları, taşınabilir ve bilgisayar destekli hale getirilerek hem tekrar kullanılabilirliği arttırılacak hem de maliyeti düşürülecek.

Takım kaptanlığını Rıdvan Eren Eldem’in yaptığı projenin takım üyelerini Muhammet Duyar, Ramazan Köse ve Asrın Doğan oluştururken projenin akademik danışmanlığını ise Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Eldem ve Arş. Gör. Ali Bircan yapıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol