Hasan Özen
Hasan Özen
12 Aralık 2019 Perşembe 02:13
KTSO’DA “SORUMLU EMLAK DANIŞMANI  MYK SINAVI” YAPILDI

Emlak danışmanları işlerinin ehli olduklarını belgelemek için Karaman Ticaret ve Sanayi Odası  hizmet binasında sınava girdi. Düzenlenen sınava 29 kişi katıldı.
31/08/2020'den  sonra belgesi olmayanlar Tapu Dairelerinde işlem yapamaz duruma gelecek.
Taşınmaz ticaretine ilişkin 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yasal düzenleme uyarınca mesleki yeterlilik belgesi olmayanların emlak satışı yapamayacağını hatırlatan KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, bu nedenle KTSO’nun gelen talepler doğrultusunda TOBB MEYBEM ile birlikte sınav düzenlediğini söyledi. Alkan sözlerine  şöyle devam etti; “Buna göre, emlak ticareti yapan firmalarda temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı  ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekiyor. İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine 31/08/2020 tarihine kadar sahip olmaları zorunlu. Ticaret İl Müdürlükleri, artık mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere ‘Yetki Belgesi’ vermeyecek.” dedi.
TOBB MEYBEM  Değerlendiricisi Mustafa Taşkıran tarafından Yazılı ve Uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirilen sınavda başarılı olan Emlakçılar “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacaklar.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol