Hasan Özen
Hasan Özen
07 Haziran 2018 Perşembe 09:07
İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Çankaya Köşkü'ndeki İftara Katıldı

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, iftar sonrası yaptığı konuşmada, öğretmenlerin gençleri gelecek hedeflere hazırlamak için özverili bir şekilde çalıştıklarını ifade etti. Ülkenin altyapısının mükemmel hale geldiğini vurgulayan Yıldırım, "Sadece bir örnek vereyim. Altyapı, yollar, havaalanları, demiryolları ve internet. 2003'te Türkiye dünya sıralamasında 39. sıradaydı. 2017 sonunda 9. sıraya yükseldi. 15 yılda 39'dan 9. sıraya yükseldik. Bizim hedefimiz ne? Dünyanın 10 ülkesi arasına girmek. Altyapıda zaten bunu başarmışız. Gittiğinizde görüyorsunuz, seyahat ettiğinizde bunu yaşıyorsunuz." diye konuştu. 
“Bugün en büyük güç silah, uçak ve tank değildir, bilgidir”
Bundan sonra artık bu altyapının üzerine üstyapıyı geliştirmenin önemini aktaran Yıldırım, şunları kaydetti: "Üst yapı nedir? Eğitimin gelişen teknolojiye göre gelişen dünyaya uygun olarak yenilenmesi, güncellenmesi. En büyük güç bilgidir. Bugün en büyük güç silah, uçak ve tank değildir, bilgidir. Bilgi çağına geldik. Bilgi toplumundan bahsediyoruz. Bilgiye sahip olan, bilgiyi üreten, bilginin kullanılmasını imkan dahilinde getiren ülkeler yol almaya devam edecek. Ama bundan mahrum ülkelerde geri kalmaya mahkum olacak. Bu önümüzdeki en büyük hedeftir. Şimdi artık sanayi 4.0'dan bahsediyoruz. Yapay zekadan, sanal gerçeklikten, sürücüsüz arabalardan bahsediyoruz. Birçok meslek, bugün içinde olduğumuz birçok meslek artık yok olacak" dedi.
Başbakan Sayın Binali Yıldırım, bu duruma göre değişimi ve dönüşümü yakalamaları gerektiğini ancak bu şekilde dünyanın parmakla sayılı ülkeleri arasına girilebileceğini vurgulayarak, "Ancak bu şekilde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin ötesine geçebiliriz. Bunu sizlerle başaracağız. Öğretmenlerimizle başaracağız." ifadelerini kullandı. Gençleri hayata hazırlayanların öğretmenler olduğunu anlatan Yıldırım, bugün büyük sorumluluk sahibi olan siyasetçiler, yöneticiler, askerler, sanatçılar hepsinin arkasında mutlaka bir öğretmen olduğunu aktardı.
“En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir”
Öğretmenlere, Cemil Meriç'in "En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir." sözünü hatırlatan Yıldırım, "Severseniz, sevilirsiniz. Genel kuraldır. Sizlerin işinizi ne kadar büyük bir emek ve sevgiyle yaptığınızı biliyoruz. Sizlerin sevgiyle kazandığınız her bir evladımız, bu ülkenin geleceğine giden yolda atılan en büyük adım olacak." diye konuştu.
“Öğretmenliğin temel motivasyonu sevgidir”
Başbakan Yıldırım, öğretmenlik mesleğinin temel motivasyonunun sevgi olduğunu vurgulayarak, "Bu topraklarda sevgiyi çoğaltmak, düşmanlıkları azaltmak için yapacak daha çok işimiz var. Türkiye'nin her köşesinden, geldiğiniz yerlere umut, sevgi, kardeşlik ve selamımızı götürün. Sınıflarınızda sevgiyi yeşertin, okullarınızda kardeşlik iklimini daim edin, köylerinize, bulunduğunuz ilçelere birlik, beraberlik, kardeşlik ruhunu aşılayın." değerlendirmesinde bulundu.
Öğretmenlerin her zaman yanlarında olduklarını vurgulayan Yıldırım, "Eğitim ordumuzdan, öğretmenlerimizden, fedakarca görev yapan, Van depreminde, terörde, şehit olan Aybüke öğretmenimizi, Necmettin öğretmenimizi, Van depreminde şehit olan 75 öğretmenimizi ve 15 Temmuz'da hayatını seve seve veren şehit öğretmenlerimizi bu vesileyle rahmetle, şükranla anıyorum mekanları cennet olsun." dedi.
İftar programı, Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın, il müdürleri ve öğretmenlerle fotoğraf çektirmesi ile sona erdi. 
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol