Hasan Özen
Hasan Özen
07 Şubat 2018 Çarşamba 01:04
PLAKALARDA 8 HANELİ UYGULAMA DA BAŞLADI

KARAMAN’DA NOTER’DEN İLK ARAÇ TESCİL UYGULAMASI YAPILDI

PLAKALARDA 8 HANELİ UYGULAMA DA BAŞLADI

Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik ile tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirlerinin noterler tarafından yapılması hükme bağlanırken, bu uygulama Karaman’da da başladı.

KARAMAN 5. NOTER’DEN İLK SATIŞ

Araçların satış, devir ve tescil hizmetlerinin yapılmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Karaman’da satış ve devir işlemlerinde 5. Noter’de ilk işlem yapıldı.

PLAKALAR 8 HANEYE ÇIKTI

Bu arada araç satış ve ruhsat işlemlerinin yeni yönetmelikle Noter’de uygulamaya gidilmesi ile de farklı bir yenilik göze çarptı.

Karaman 5. Noter’de yapılan satış işlemlerinde Karaman’da bir otomobil için plaka hanesine 1 harf daha eklendi. Yapılan uygulamanın Karaman’da da son yıllada motorlu taşıt sayısındaki artışlarla birlikte Karayolları Trafik Yönetmeliğince yapılan değişiklik çerçevesinde uygulandığı öğrenildi.

Ayrıca Yönetmeliğe göre, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, satış veya devri yapılacak araçtan dolayı motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası ve trafik idari para cezası, ilgili kanuna göre verilen idari para cezaları ile geçiş ücreti borcu ve taşıt üzerinde satış ve/veya devri kısıtlayıcı herhangi bir tedbir veya kayıt bulunmadığının ve trafikten çekilmiş veya çekilecek araçlar hariç olmak üzere aracın geçerli muayenesi ile zorunlu mali sorumluluk sigortasının bulunduğunun tespit edilmesi halinde noterler tarafından yapılıyor.

Noterler tarafından yapılmayan satış ve devir işlemleri geçersiz olacak.  Yeni uygulamayla vatandaşlar açısından hem motorlu trafik belgesi masrafı hem de posta masrafından ve zamandan tasarruf sağlanıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
osman 2018-04-16 19:20:25

Karamanda arac sayisi ne kadar ki de 8 haneli plakaya gecildi gereksiz birsey olmus