Hasan Özen
Hasan Özen
27 Şubat 2018 Salı 12:05
EKMEK FİYATLARI MERKEZDEN BELİRLENECEK

Hükümet, gıda fiyatlarını düşürmek için 30 aşamalı plan hazırladı. Bir dizi yeni teşvik ve tedbir devreye alınacak. Üretici desteklenecek, ekmek fiyatları merkezden belirlenecek.
Karaman’da 90 kuruş üzerinden satılan ekmek fiyatları rekabet usulü 75, 60 kuruşlara inerken, hükümetin ekmek fiyatlarının merkezden belirlenmesine yönelik çalışma yaptığı öğrenildi. Çalışmanın tamamlanması ile yurt genelinde ekmek satışlarında il il fiyat belirlenmesi nedeniyle ortaya çıkan sorunların da giderilmesi hedefleniyor.
Bu anlamda hükümet, ilgili Konfederasyon ve bağlı İl Merkezlerindeki ilgili odalarla istişare çatısı altında sabit fiyat uygulamasına gitmesi bekleniyor.
GIDA FİYATLARINA FREN GELİYOR
Hükümet, gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında üretim, ticaret, dağıtım, stoklama kanalları başta olmak üzere birçok alanda bir dizi teşvik ve tedbirin yer aldığı 30 aşamalı plan hazırladı. İşte atılacak adımlardan bazıları:
Taze meyve-sebzede fiyat değişimi, üretim dengesini gözeten bir mekanizma kuruluyor. Acil durumlarda otomatik tedbirler devreye girecek.
Arz zincirindeki koşullar anlık takip edilecek. Üreticilerin piyasada etkin yer alması için vergi avantajı da sağlanacak. Yerli üretime yönelik destekler artırılacak. Ürünün tüketiciye ulaşıncaya kadarki bütün aşamalarında maliyetler düşürülecek. Üreticilerin teminat sorunları hızlı şekilde çözülecek. Hangi üründe arz fazlası ya da açığı olacağı önceden bildirilecek. Bu listede yer alan ürünü ekene devlet alım garantisi verecek. Tarımsal üretime kredi kanalları açılacak. Üretici birliklerinden alım yapan markete teşvik verilecek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol