Hasan Özen
Hasan Özen
08 Mayıs 2019 Çarşamba 21:25
4/1-c SİGORTALILARININ BORÇLANMA

Hakkında 5434 sayılı Kanun hükümleri uygulanan 4/1-c sigortalılarının talepleri üzerine yapılan borçlanma işlemlerine ait tahakkuk tabloları çalıştıkları kurumlarına gönderilmekte, kurumlarınca tahakkuk tabloları sigortalılara tebliğ edilmektedir.

Sigortalılar kendilerine tebliğ edildiği tarihinden itibaren 30 günlük süre içerisinde borçlanmadan bir defaya mahsus olmak üzere vazgeçebilmektedirler. Vazgeçme dilekçelerini kurumlarına veya Kurumumuza vermeleri halinde borçlanma tahakkukları iptal edilmekte, aksi takdirde borçlanma işlemi kesinlik kazanmaktadır.

Kurumlarca da borcun ilgiliye tebliğ edildiği tarihi takip eden aybaşından itibaren borç tutarı 5434 sayılı Kanunun mülga ek 8 inci maddesi uyarınca ilgililerin aylıklarından emekli keseneği oranında emekli keseneğinden ayrı olarak borç bitene kadar kesilmekte, Emekli Kesenekleri Şahıs İcmal Bordroları (Aylık Prim Hizmet Belgesi) ile veya defaten ödeme yapanların ödemeye ilişkin banka dekontları yazı ekinde Kurumumuza gönderilmektedir.

Ancak, yapılan incelemeler sonucunda hakkında 5434 sayılı Kanun hükümleri uygulanan ve halen aktif 4/1-c  sigortalısı olarak görev yapanlardan, borçlanma tahakkukları Kurumlarına gönderilmiş olmasına rağmen tahsilat tutarları SGK Borçlanma 4/c  Programının Tahsilat Alanına işlenmemiş olduğu tespit edilen ve e devlet veri tabanında mail adresi ve telefon numarası bulunan sigortalılara 24/04/2019 tarihi itibariyle borçlanma tahsilatlarına ilişkin bilgilendirme mesajı gönderilmiştir.

Sigortalıların hizmet bildirimlerinin zamanında yapılabilmesi, emekli aylığı bağlama süresinin kısaltılması ve gereksiz yazışmaların önlenmesi amacıyla“Kesenek Bilgi Sistemi”  programında  “Borçlanma 4c Tahsilat” alanı açılmıştır.

Buna göre, tarafına mesaj gönderilen 4/1-c sigortalılarının  konuya ilişkin olarak görev yaptıkları kurumların ilgili birimlerine müracaat etmeleri, kurumlarca da, 1 ve 2 nolu kullanıcı şifreleri ile Kesenek Bilgi Sistemine giriş yapılmak suretiyle gerek borçlanma tahsilatının yapılmadığına ilişkin tarafına mesaj  gönderilmiş olan personelin gerekse tahsilatı işlenmemiş olan diğer personelin “Borçlanma 4c Tahsilat” alanından tahsilatlarının işlenmesi,

Ayrıca kurum içi veya kurumlar arası nakil olan personelin borçlanma tahsilatının programa giriş yetkisi her iki kuruma veya birime de verildiğinden borçlanma tahsilatının yapıldığı dönemde görev yaptığı kurum ile irtibata geçilerek tahsilat alanına işlenmesi  gerekmektedir.

Söz konusu programailişkin “Kullanım Kılavuzu”Kesenek Bilgi Sisteminin duyurular alanına eklenmiş olup kılavuzda belirtilen açıklamalar doğrultusunda gerekli giriş işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Son Güncelleme: 08.05.2019 21:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol