Hasan Özen
Hasan Özen
18 Mayıs 2018 Cuma 14:58
Karaman Anadolu Lisesinden ‘Zorba Olma Kanka Ol’ Projesi

Karaman Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenleri Erasmus+ Ana Eylem 1 Okul Eğitimi Personel Hareketliliği ile yapmış oldukları Zorba Olma Kanka Ol Projesi kapsamında siber zorbalıkla mücadele ve güvenli internet kullanımı konusunda Almanya’ya gerçekleştirdikleri eğitim gezisine ilişkin izlenimlerini İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ile paylaştı. 
Karaman Anadolu Lisesi Müdürü Memiş Arıcılık, Proje Koordinatörü Sinan Çil, Biyoloji Öğretmeni Mustafa Arı ve İngilizce Öğretmeni Barış Lezgi Koyuncu ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’na projeye ilişkin bilgiler aktardı.
“Bilinçli internet kullanımının nasıl teşvik edileceği konusunda bilgi ve beceriler kazanılmıştır”
Toplamda 16 personelin katılacağı yurt dışı yapılandırılmış kurs ve eğitim faaliyetlerinin iki aşamadan oluştuğunu belirten Memiş Arıcılık ilk hareketliliğin sekiz personelle Almanya’ya gerçekleştirdiklerini söyledi. Arıcılık, “Karaman Anadolu Lisesi 8 personeli ile 6-14 Mayıs tarihleri arasında Berlin’de 7 gün süren yapılandırılmış kurs faaliyetine katılmıştır. Bu faaliyetle daha çocuklarımız siber zorbalığa maruz kalmadan sosyal ağlar ve diğer internet ortamlarında ne gibi önlemler alınabileceği, daha bilinçli internet kullanımının nasıl teşvik edileceği konusunda bilgi ve beceriler kazanılmıştır. Çağımızın getirdiği dijital okur-yazarlık gereksinimlerini kavrayan personelimiz, okulumuzun siber zorbalığa karşı vereceği mücadelede kazandıkları yeterliliklerle nitelikli personel ihtiyacını karşılayacaklar” dedi. 
“Öğretmenlerimiz Alman eğitim sisteminin yerinde incelenme fırsatı buldu”
Siber zorbalık konusunda Alman okullarına destek veren eğitimci Rafael Prentki, Berlin’de şirketlere siber güvenlik danışmalığı yapan Ahmet Zemci Çatar gibi uzman kişilerin kurs verdiğinin altını çizen Memiş Arıcılık, “Alman eğitim sisteminin yerinde incelenmesi için Zurich Grundschule Okulu ziyaret edilmiştir. Ayrıca siber zorbalık konusunda dünyanın farklı ülkelerinde şubeleri olan Innocence in Danger (Masumiyet Tehlikede) adlı sivil toplum kuruluşu da ziyaret edilerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır. Yapılan bu ziyaretlerde okulumuz, şehrimiz ve Türk eğitim sistemi hakkında bilgilendirmeler yapıldı” diye konuştu.
“Avusturya yapacağımız ziyaretinde siber zorbalığın önüne geçmede alınabilecek tedbirlerin psikolojik destek ve duygusal zekâ eğitimi boyutunu ele alacağız"
Projenin ikinci ayağı olan Avusturya faaliyetiyle ilgili de İl Müdürü Kuntoğlu’na bilgiler veren Okul Müdürü Memiş Arıcılık, “Avusturya yapacağımız eğitim ziyaretinde siber zorbalığın önüne geçmede alınabilecek tedbirlerin psikolojik destek ve duygusal zekâ eğitimi boyutunu ele alacağız. Personelimiz, zorbalığa meyil etme riski olan öğrencileri belirleme ve onların bu tür davranışlarda bulunmasını önleme konusunda bilgi ve beceri sahibi olacaklar. Zorbalığa maruz kalmış öğrencilerimize verilecek psikolojik destek ve rehberlik faaliyetlerinde okul rehber öğretmenimizle işbirliği yaparak öğrencilerimizin bu kötü durumun etkilerini üzerlerinden atmalarını sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi. 
İnternet kullanımı konusunda eğitimciler olarak gerekli tedbirler almalı ve öğrencilerimizi bilinçli olarak yönlendirmeliyiz
İnternetin ve sosyal medyanın yaşamımızın bir parçası haline geldiğini vurgulayan teknoloji bağımlılığının çağımızın hastalığı olduğunun altını çizdi. Kuntoğlu, “Çocuklarımız internet dünyasında siber zorbalığa maruz kalmaktadır. Artık kötü alışkanlıklar gibi dijital platformalar bir bağımlılık oluşturmakta. Bağımlılığın önlenmesi ve tedavisinde biz eğitimcilere önemli görevler düşmektedir. İnternet kullanımı konusunda eğitimciler olarak gerekli tedbirler almalı ve öğrencilerimizi bilinçli olarak yönlendirmeliyiz. Çünkü ülkemizde yoğun bir internet kullanımı var. Karaman eğitimine katkı sağlayacak önemli bir proje olmuş. Bu konu sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli bir şekilde çalışabilir. Projenin hazırlanmasında emeği geçen okul yöneticilerime ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum” dedi. 
Ziyaret günün anısına çekilen fotoğrafla sona erdi.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol