Hasan Özen
Hasan Özen
02 Ağustos 2019 Cuma 11:23
KAÇAK AVDA KULLANILAN OTOMOBİL VE MOTOSİKLETE EL KONULDU

USULSÜZ AV YAPAN 14 KİŞİYE TOPLAM 36.400,00 TL PARA CEZASI YAZILDI

Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce yapılan yoğun av koruma ve kontrol faaliyetleri sonucu far avı, kafes avı ve usulsüz av yaptıkları tespit edilen 14 kişiye toplam 36.400,00 TL para cezası yazıldı. Ayrıca bu kişilerin far avında kullandıkları 1 adet Binek Otomobile, 1 adet Motosiklete ve 3 adet av tüfeğine el konuldu.

Av ve yaban hayatı ile biyolojik çeşitliliğin korunarak gelecek nesillere aktarılması için Şube Müdürlüğümüz Av Koruma ve Kontrol ekibince yoğun olarak kontroller yapılmaktadır. Bu kontrollerin yanı sıra köylerimizde muhtarlarımızın da desteği ile “Av ve Yaban Hayatı ile Biyolojik Çeşitliliğin Korunması” konulu toplantılar yapılarak vatandaşlarımızı bilgilendirmekteyiz. Bu kapsamda özellikle kafes avı ve far avı gibi eylemlerin biyolojik çeşitliliğe zararlı etkileri anlatılarak otokontrol sağlamak, Müdürlüğümüzün öncelikleri arasında yer almakta olup, koruma ve kontrol çalışmalarımız bu ilke çerçevesinde yürütülmektedir. Özellikle far ile av yapanların ülkemizin doğal kaynaklarına ne kadar zarar verdiklerini bilmelerinin yanı sıra avda kullandıkları araçlara el konularak mülkiyetinin kamuya geçirildiğini, kişi başı yaklaşık 2.000,00 – 5.000,00 TL arasında değişen idari para cezası ve tazminat cezalarının olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce yapılan açıklamada; " Karaman’da, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını göz önüne alarak doğal kaynak değerlerin, sürdürülebilirlik, katılımcılık ve çevreye duyarlılık temel ilkeleri doğrultusunda koruma amacı gütmektedir. Bu kapsamda ilimiz genelinde av ve yaban hayatının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla, il ve ilçe jandarma komutanlıkları, belgeli avcılar, avcı dernekleri ve köy muhtarlıklarının da desteği alınarak av koruma ve kontrol çalışmaları etkin bir şekilde sürdürülmeye devam edilecektir." denildi.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol