Hasan Özen
Hasan Özen
27 Şubat 2018 Salı 12:27
Adana Dev Bir Şantiyeye Dönüştü Anasayfa/Haberler/Adana Dev Bir Şantiyeye Dönüştü

Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu Devlet Bahçeli Köprüsü, Alparslan Türkeş Bulvarı, İlim Yolu, Adnan Menderes Sahil Yolu, Ege Bağatur Bulvarı,  Ceyhan İçme Suyu, Sarıçam Kanalizasyon Kollektörü Kanalizasyon Şebekesi ve Modern Hayvan Barınağı projeleri yaklaşık 315 milyon liralık yatırım tutarıyla Adana ekonomisine büyük canlılık getirdi.

DEVLET BAHÇELİ KÖPRÜSÜ’NÜN YÜZDE 60’I TAMAMLANDI

Milliyetçi ve üretken belediyecilik anlayışını Adana’nın dört bir yanında hakim kılan Başkan Hüseyin Sözlü,  2014-2017 yılları arasında 2 bin 450 kilometre yol, 102 köprü ve menfez, bin 403 kilometre içme suyu şebekesi, 560 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu hattını kente kazandırırken, kent içi ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak dev projeleri de uygulamaya koydu. Ulaşım çilesi yaşatan düğümleri tek tek çözen Başkan Sözlü’nün vizyon projeleri arasında ilk sırada Devlet Bahçeli Köprüsü yer aldı. Seyhan Nehri üzerinde itibar abidesi olarak yükselen Devlet Bahçeli Köprüsü’nın yüzde 60’ı tamamlandı. Yatırım tutarı 214 milyon lira olan, bin 800 metre uzunluğundaki, 39 metre genişliğindeki 6 şeritli köprü,  2018’in ekim ayında tamamlandığında Adana’nın kent içi ulaşımında 40-50 yıllık rahatlama getirecek.

TRAFİK DÜĞÜMLERİ ÇÖZÜLÜYOR

Başkan Sözlü’nön öne çıkan bir başka ulaşım yatırımı kuzey-güney yönünde 6 kilometre boyuncu kesintisiz trafik akışı sağlayacak AIparslan Türkeş Bulvarı Farklı Seviyeli Kavşak Projesi oldu. 824 metre uzunluğunda,  ikişer şeritli 6 köprüden oluşan projede Mavi Bulvar ve Kasım Ener Bulvarı kesişimlerinde köprü temel inşaatları tamamlandı. Sanayi tesisinde imalatı yapılan beton kirişler vinçlerle taşınarak köprü ayaklarına bağlantıları yapıldı. Omurgası ortaya çıkan farklı seviyeli kavşak projesi tamamlandığında Alparslan Türkeş Bulvarı’nı kullanan sürücüler kesintisiz ulaşımın keyfini yaşayacak.

İLİM YOLU ULAŞIM İÇİN BİR MİLAT

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin merkez Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde start verdiği İlim Yolu Projesi ise eş zamanlı üç güzergahın kazanılması açısından ulaşım yatırımlarında bir milat olarak kabul gördü. Büyük ölçekli kamu yatırımlarına ulaşım verecek projenin birinci ayağını Çukurova Üniversitesi kampüsü içinden kuzey-güney yönünde açılan 4 kilometre uzunluğundaki, 35 metre genişliğindeki İlim Yolu Bulvarı oluşturdu. Yine üniversite yerleşkesinden geçip, Çatalan Caddesi’ne bağlanacak 3.5 kilometre uzunluğundaki  Üniversiteler Bulvarı, 2.5 kilometre uzunluğundaki Güney Kampüs Bulvarı, üniversitelere ve Sarıçam’ın gelişim alanlarına ulaşım verecek. 

YENİ SAHİL YOLU, ADANA’YA ÇOK YAKIŞIYOR!

Başkan Sözlü, Adanalıların ortak kullanım alanı olan Seyhan Baraj Gölü kıyısındaki Adnan Menderes Sahil Yolu’nu yenileme çalışmasıyla da kentin prestijini yükseltti. Dünya kentlerindeki sahil yollarında olduğu gibi düzenlenen Adnan Menderes Sahil Yolu’nda bir şeridin trafiğe kapatılmasıyla kazanılan alanda bisiklet ve koşu yolu, geniş kaldırım, ahşap teraslar, umumi tuvaletler, büfeler, çeşmeler ve kent mobilyaları kendini gösterdi. 3 kilometrelik güzergahta muhtelif büyüklüklerde toplam 1000 araç kapasiteli otoparkların oluşturulmasına başlandı.

EGE BAĞATUR BULVARI YENİLENİYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi, merkez Yüreğir İlçesi’nde yapılan büyük ölçekli kamu yatırımlarına yönelik ulaşım planlamaları doğrultusunda bin 500 metre uzunluğundaki Ege Bagatur Bulvarı’nın yenilenmesinde tempo artırdı. Mithat Özsan Bulvarı ve Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’na bağlantısı olan, doğrudan yeni Adliye Sarayı ve Numune Hastanesi’ne erişim veren Ege Bağatur, peyzaj sanatlarıyla yoğrulan yeşil alanları, çocuk oyun alanları, dinlenme ve aktivite alanları, bisiklet yolu ve koşu parkuruyla eşsiz güzellikte bir bulvara dönüşüyor.

İÇME SUYU VE KANALİZASYON ALTYAPISI GÜÇLENİYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi ulaşım projelerine öncelik verirken, Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi de (ASKİ) kentin içme suyu ve atık su altyapısını güçlendirmek için kapsamlı çalışmalar yürütüyor. Ceyhan’da 70 kilometrelik içme suyu şebekesi yenileme projesine start veren ASKİ, uluslararası standartlara sahip, sağlıklı iletim veren HDPE ve Duktil borular döşüyor. Sarıçam’da ise fosseptik sorununu ortadan kaldırmak için harekete geçen ASKİ, Sarıçam Kanalizasyon ve Yağmursuyu Kollektörü ile Buruk Mahallesi Kanalizasyon Şebekesi Projesi’ni uygulamaya koydu. Buruk mahallesi ve bağlı bulunan İstiklal ve Cumhuriyet mahallelerinden geçecek 13 bin 784 metre uzunluğundaki ana kollektör ve 18 bin 536 uzunluğunda kanalizasyon şebekesinin tesis edilmesiyle yöredeki fosseptik sorunu ortadan kaldırılacak. ASKİ, içme suyu hizmetleri kapsamında 2018 yılı içinde Sarıçam’da 123 bin metre şebeke tesis edecek.

CAN DOSTLAR İÇİN MODERN BARINAK

Adana halkının refahı için mola vermeden hizmet üreten Başkan Sözlü , 117 dönüm alanda uygulamaya koyduğu projeye de Türkiye’nin en büyük ve en modern hayvan barınağı kompleksini Adana’ya kazandırdı. Çukurova İlçesi Söğütlü mevkiinde oluşturulan tesislerde, 2 bin köpek, 500 kedi, 100 at ve eşek ile yabani hayvanların tedavisi, aşılaması, bakımı ve rehabilitasyonu yapılacak. Adana’nın ilk hayvan mezarlığının yer alacağı kompleksin ikinci etabına geçildi.

ASFALT ÇALIŞMALARI GECE-GÜNDÜZ SÜRÜYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi, dev projelerini yürütürken, yaylalardan sahillere uzanan yol ağında asfalt seferberliğini sürdürüyor. Kırsalda yol yapımı, asfaltlama, genişletme, büyük onarım ve küçük onarım çalışmalarına hız veren Adana Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kent merkezindeki ana arterlerde bitümlü sıcak karışık asfaltmaya yaparak bulvarları otoyol standartlarına kavuşturuyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol