Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmaret'in 6.Sayısı Çıktı
23 Ağustos 2011, 16:16

İmaret'in 6.Sayısı Çıktı

Karaman Belediyesi'nin kültür hizmeti olan üç aylık şehir dergisi İmaret, 6.sayıya ulaştı.

Yaşayıp yitirdiklerimizin ve yaşamayı düşlediklerimizin peşinde yoluna devam eden dergi, dosya konusu olarak “taşrayı” seçmiş.    Belediye Başkanı Dr. Kamil Uğurlu’nun bir zamanların Karaman’ında yaşanan hayatları anlattığı yazısı, Karaman’ın Karadağ’ı: Yörükler başlığını taşıyor. 

Dergide ayrıca Mehmet Kurtoğlu “merkez ve taşra şehirlerini”, Güngör Göçer “taşranın tarihini” Köksal Alver taşranın ahbap koynunu anlatıyor.  Abdullah Harmancı,  taşranın merkeze baktığını vurgularken, İdris Nebi Uysal, taşranın dilini, Ömer Solak 1980’lerde Türk edebiyatındaki taşra-merkez çatışmasını, Zeki Tuman taşra ve müzik ilişkisini,  Yakup Özkaraalp taşralı bir gencin aşk hikayesini, Şeref Acar, Karamandaki Aladağlıları anlatıyor. 

Taşra konusunda Mehmet Murat Şahin’in Tarihçi Dipesh Chakrabarty ile Avrupa’yı taşralaştırma fikri üzerine mülâkatı da ilgi çeken başlıklardan biri.   Şair Hüseyin Akın buradan bakınca taşra başlıklı soruşturmada merkezden görünen taşrayı anlatıyor.  İmaret,  taşrayı Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karataş’la konuşmuş.  Merkezi ve taşrayı yakından tanıma fırsatı bulan Prof.Dr. Turan Karataş, taşranın sükûnet ve dinginlik olduğunu vurguluyor mülakatta…
 
Dosya konusu dışında ise Yusuf Yıldırım, Evliya Çelebi’nin Karamandaki el yazısını, Prof.Dr. M.Mahfuz Söylemez İslâm şehrini,  Yunus Özdemir oruç tutan şehirleri, Ümmügülsüm Acar kaybolan bahçeleri,  Doğan Koçer Karaman’ın ongununu, Talat Duru çadır tiyatrolarını,  Ahmet Gündoğdu Karaman kahvehanelerini, Tuba Gültekin İzmir’in işgaline Karamanlıların gösterdiği tepkiyi, anlatıyor…
 
Görselliğiyle de dikkat çeken dergiye fotoğraflarıyla Mehmet Çetin, Mustafa Doğan, Kemal Önder Demirkollu destek verirken eski Karaman fotoğraflarıyla da dergi okuyucusunu geçmişe götürüyor. Ayrıca çizimleriyle Şeyma Acar ve İzzet Güzel de dergide yer alan isimlerden.

Bu haber 1373 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

prev
1 / 10
next

SİTE ANKET

Yarın seçim olsa kime oy verirsiniz?


<